Laululaager Annabergis 25.-27. oktoober 2013

XXVI üldlaulupeo laulude õppimine ning lävendilaulude salvestamine. Kontsert Annabergis. Dirigendid Kalev Lindal, Elo Tammsalu-Schmitz ja Silver Lumi.

Laulev rahvas

Mari Saarmann,
Euroopa Eestlaste Koori “rebane”
sügis 2013

Laul on eestlasi alati tugevalt ühendanud. Üheskoos lauldakse nii pulmapidudel, sünnipäevadel, laulupidudel kui ka regulaarselt tuhandes kooris üle Eesti. Eestlastele, keda töö, armastus või riigikord on viinud väljapoole Eestit, on üheskoos laulmine väga olulise tähendusega. Eriti siis, kui repertuaaris on kaunid isamaalised laulud, mida lauldakse  ka tuleval aastal laulupeol.

Euroopas elavate eestlaste ühislaulmine Annabergi laululaagris oli nagu laulujooga. Tšakrad avanesid nii võimsalt, et energiat laulda jätkus ka hiliste öötundideni.

Taolisest laululaagrist võtsin osa esimest korda ning peamine põhjus, mis mind sinna minema motiveeris, oli soov tutvuda eestlastega, kes tahavad hoolimata välismaal elamisest hoida südames eesti kultuuri.

Annabergi laululaagri puhul oli inspireeriv see, et nii lühikese aja jooksul saime selgeks kõik laulupeo laulud, mida teistes koorides harjutatakse kuid ja nädalaid.

Tegemist ei olnud siiski vaid tavalise laululaagriga, kus lauldakse järejepidevalt läbi kindlat repertuaari. Lisaks kaunile koorilaulule hõlmas laululaager ka järgmise hommikuni kestvat emotsionaalset koosviibimist, kus lauldi vanu ja uusi eestikeelseid laule, kätest kinni hoides ja tantsides. Polkadest valutavad veel paljude jalad ja nii mõnelgi on “Ärkamise ajast” veel pisarad silmis.

Kõige meeldejäävamad selle kogemuse puhul olid laululaagris osalejad, kes on minust küll vanemad, kuid jaksasid sellegipoolest pidutseda nii, et pidin nendega järgepidamiseks end ületades unega võitlema, et noorsugu mitte häbisse jätta. Õhtu jooksul tantsiti ja lauldi veel ning räägiti erinevaid lugusid välismaale elama sattumisest. Põhjusteks olid nii välismaalt elukaaslase leidmine kui ka Eestist ärakolimine sõdade tõttu. Meeliülendav oli tutvuda soravat eesti keelt kõnelevate välismaalastest koorilaagrilistega, kelle üks vanem või elukaaslane on eestlane ja kelle hääl ehk kõige tugevamini kooris kõlas.

Üheskoos laulda tähendab ühtekuuluvust, oma identiteedi äratundmist ka Eestist kaugemal olles. See tähendab laulda rõõmust, kaunist kodumaast ja reisida oma mõtetes sinna. See tähendab nuusutada värsket metsalõhna ja maitsta värsket leiba laual. Euroopa Eestlaste koori Annabergi koorilaagris seda kõike teha saigi.